Kadın Hastalıkları ve Doğum

ÖZEL ANTAKYA AKADEMİ HASTANESİ’NDE KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM

Akademi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde genel tanı ve tedavi hizmetlerinin yanı sıra MENOPOZ ve OSTEOPOROZ,RİSKLİ ve NORMAL GEBELİKlerin takibi,JİNEKOLOJİK KANSERlerin tanı ve tedavisi , İNFERTİLİTE (KISIRLIK) gibi alanlarda Op. Dr. Feyruz Atar , Op. Dr. Özkan Yılmaz , Op. Dr. Çiğdem Uçucu hasta ihtiyaçlarını yüksek derecede gözeten yaklaşımıyla hizmet veriyor.

GENEL JİNEKOLOJİ HİZMETLERİ
Ergenlik dönemiyle başlayıp menepoza kadar tüm kadınların jinekolojik sorunlarının tanı ve tedavilerinin yapıldığı,ayrıca rutin sağlık kontrolleri ile önleyici hekimlik uygulamalarının da gerçekleştirildiği poliklinik hizmetleridir.
Hastanemizin Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniklerinde,jinekolojik hastalıklara neden olan enfeksiyonlar başta olmak üzere; kasık ağrısı,adet düzensizliği,jinekolojik kanserlerin erken teşhisi için ulrasonografi incelemeleri,  PAP-smear testi ve rutin jinekoloji muayeneleri yapılmaktadır.

GEBELİK ve YÜKSEK RİSKLİ HAMİLELİK TAKİBİ
Hamilelik süreci kadınlar için duygusal açıdan heyecan verici olduğu kadar sağlık açısından da kendileri ve doğacak çocukları için oldukça önemli ve hassas bir dönemdir.Anne adaylarının bu dönemlerini Hastanemizin Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümleri’nde tüm detaylarıyla ele alarak bebekleriyle sağlıklı ve mutlu tamamlayabilmeleri için çalışmaktayız.

Hamileliğin ilk gününden doğuma kadar tüm bu süreçte , anne adaylarının takipleri standart olarak ultrasonografik görüntüleme sonuçlarıyla yapılmaktadır.Uzman hekimin tıbbi ihtiyaç öngörmesi halinde yapılabilen tanı amaçlı testler içerisinde İKİLİ TEST,ÜÇLÜ TEST, FETAL ENSE KALINLIĞI ÖLÇÜMÜ, SERVİKAL UZUNLUK ÖLÇÜMÜ, ŞEKER TARAMA TESTİ, FETAL MONİTÖRİZASYON VE 4 BOYUTLU RENKLİ DOPPLER ULTRASON gibi incelemeler bulunmaktadır.

Hamileliğin seyrine göre normal,sezaryen veya epidural anestezi(Ağrısız Doğum) ile yapılan doğumlar hastanelerimizde başarıyla gerçekleştirilmektedir.
Rutin gebelik takibinde ortaya çıkmış ve yüksek riskli gebelikler kategorisine giren,gebelik süresince komplikasyon(tehlike) oluşturabilecek hastalıklar, Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümümüzle entegre olmuş diğer branşların da desteği ile takip edilmektedir.

YENİ DOĞAN YOĞUN BAKIM ÜNİTELERİ
Hastanemizde riskli gebelik doğumlarında,erken doğumlarda ya da sağlık sorunlarıyla karşılaşılması muhtemel olan doğumlarda her an müdahaleye hazır ve gerekli teknik donanıma sahip Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitelerimizde uzman hekim ve hemşireleri doğumlara eşlik etmektedir.(Ünitemide 22 küvöz bulunmaktadır.)

YÜKSEK RİSKLİ GEBELİKLER:
1.Gebeliğin ilk üç ayında ilaç,radyasyon gibi organ bozuklukları yaptırabilen maddelere maruz kalanlar
2.Tekrarlayan düşüğü olanlar
3.Önceki çocuğunda anomali veya tekrarlama riski yüksek kalıtsal hastalığı bulunanlar
4.Kanaması olanlar
5.Suyu gelenler
6.Gebeliğin 11-20. Haftalarında, şüpheli ikili-üçlü test sonucu bulunanlar, anormal AFP düzeyi gösterenler
7.Herhangi bir nedenle villus biyopsi, anniyosentez ve fetal kan örneklemesi yapılacak olan gebeler
8.Ultrasonografide anormal bulgu saptananlar
9.Anne, baba veya yakın akrabalarında kalıtsal hastalığı bulunanlar
10. Diyabet, guatr kalp, hipertansiyon, kan uyuşmazlığı, epilepsi gibi hastalığı olanlar
11.Gebelikte bulaşıcı hastalıklardan birini geçirenler
12.Çoğul gebeliği bulunanlar
13.Yardımla üreme yöntemleri yani tüp bebek, mikroenjeksiyon ile gebe kalanlar
14.AIDS hastaları
Yüksek riskli gebelik grubunda kabul edilmektedir.

AKADEMİ HASTANESİNDE, hastalarımızın gebelik süreci yüksek tıbbi özenle ve uzmanlıkla takip edilirken,yeni doğan bebeklerimiz için de annelerine gösterilen tıbbi özen ve uzmanlık yaklaşımı devam etmektedir.Doğumdan sonra da bebeklerimizin sağlığı hastanemizde bulunan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniklerinde yeni doğandan ergenlik dönemine kadar uzman ellerde takip edilebilmektedir.

MENOPOZ VE OSTEOPOROZ TAKİPLERİ
Menopoz, kadınların yaşamında özel ve hassas dönemlerden biridir. Kadınların bu dönemi sağlıklı, rahat ve güvenle geçirebilmeleri için hastanemizin Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümlerinde, uzman hekimlerimiz tarafından gerekli tıbi destek verilmektedir. Menopoza bağlı gelişen osteoporoz(kemik erimesi) hastalığının önlenmesi ve hastalarımız üzerindeki yıkımlarının en aza indirilmesi hususunda da diğer tıbbi bölümlerimizle işbirliği içerisinde tedaviler planlamaktadır.

JİNEKOLOJİK ONKOLOJİ TAKİPLERİ
Jinekolojik kanserler, üreme sistemine ait yüksek risk oluşturan kötü huylu oluşumlar, tüm ayrıntılarıyla ele alınmakta, tüm kanserlerin erken taranması yapılmakta, uzman hekimler tarafından incelenmekte ve hem cerrahi hem de medikal tedaviler planlanmaktadır.

İNFERTİLİTE(KISIRLIK):
Hastanemizde infertilite ile ilgili tüm tetkik ve tedaviler yapılmaktadır. Spermiyogram, Hsg(rahim filmi), tüm hormon tahlilleri ve aşılama (inseminasyon) tedavisi yapılmaktadır.

Kısırlığın teşhisine ve tedavisine yönelik olarak Laparoskopik ve Histereskopik işlemler gerçekleştirilmektedir.

Hastanemizde doğan her bebeğe, 18 yaşını doldurana kadar hastanemizden %10 indirimli faydalanabileceği AKADEMİ BEBEK KARTI verilmektedir.