Ortopedi ve Travmatoloji

Ortopedi nedir?
Hareket sistemini ilgilendiren hastalıklarla uğraşan cerrahi tıp dalına ortopedik cerrahi veya sadece ortopedi denir.
Hareket sistemini oluşturan elemanlar; kemikler, eklemler, bağlar, kaslar, tendonlar, sinirler ve bunların kanla beslenmesini sağlayan damarlardır.
Hareket sistemini ilgilendiren yaralanmalar da zamanla ortopedinin alanı içine girmiş ve bu ihtisas dalının adı Ortopedi ve Travmatoloji olmuştur.
Ortopedistler bütün dünyada kas/iskelet sistemi yaralanmaları, spor yaralanmaları, dejeneratif (zamanla ortaya çıkan bozulmalar) hastalıklar, omurga eğrilikleri ve kırıkları, mikroplu, iltihaplı hareket sistemi hastalıkları, tümörler ve doğumsal hastalıkları cerrahi veya cerrahi dışı yöntemlerle tedavi ederler.
Erişkinlerde sık görülen ortopedik hastalıklardan bazıları:

1. Artrozlar: Halk arasında kireçlenme romatizma vs. isimlerle anılan hastalıktır. Görülme sıklığına göre omurga (özellikle bel bölgesi) ilk sırada gelir. Bundan sonra sırasıyla diz, eller, kalça, omuz ve diğer eklemler gelir.
Artroz hastalarının % 60 lık bölümünün genetik (soyaçekim) nedenlerden oluştuğuna inanılmaktadır.
Eklemlerde ağrı, şişlik, kızarıklık ve sıcaklık ile birlikte hareket güçlüğü en sık görülen belirtilerindendir.

2. Diğer eklem hastalıkları: İltihaplı romatizma, osteokondropatiler (kemik ve kıkırdağın birlikte hastalandığı durumlar), osteitis pubis gibi hastalıklar.

3. Omurga rahatsızlıkları: Boyun, sırt ve bel ağrıları, doğumsal veya sonradan olma eğrilikler, iltihaplı ve tümöral omurga hastalıkları bu gruba girer.

4. Kas, tendon, ligament, bursa (eklemler etrafındaki içi su dolu keseler) ve bazı sinir hastalıkları: Bu grupta kemikler dışındaki dokuların hastalıkları vardır. En sık görülenleri; topuk dikeni, tenisçi/golfçü dirseği, eklem çevresi kalsifikasyonları (kireç depolanması), tetik parmak, tendon ve kılıfı hastalıkları, sinir sıkışmaları, bazı çevresel sinir felçleri sayılabilir.

4. Ortopedik onkoloji: Kas iskelet sistminin birincil iyi ve kötü davranışlı tümörleri ve ikincil (metastaz) tümörleri bu gruba girer.

Çocuklarda sık görülen ortopedik hastalıklardan bazıları:

1. Gelişimsel kalça çıkığı (GKÇ ve GKD): Doğumdan sonraki birkaç aylık zaman içinde gelişen çıkıktır. Erken tanı ve tedavi çok önemlidir.

2. Doğuştan çarpık ayak: Anne karnında oluşan bir bozukluktur. Bu hastalıkta da erken tanı ve tedavi önemlidir.

3. Nörolojik hastalıklar: Çocuk felci ve serebral palsi (spastik çocuk) en sık görülenleridir.
Ortopedi alanındaki hastalıkların önemli bir kısmının tedavisi, özel hastaneler için getirilen bazı kısıtlamalar dışında, güncel teknolojiler kullanılarak hastanemizde yapılabilmektedir.

Travmatik (yaralanmalar ile ilgili) hastalıklar:
Trafik ve iş kazaları, düşmeler ve spor yaralanmaları bu gruba girer.
Travma ile kemikler, eklemler ve kas, tendon, bağlar, sinirler ve damarlar yaralanabilirler.
Tüm kemik kırıkları ve bunlara bağlı sakatlıkların tıbbi ve cerrahi tedavisi hastanemizin her türlü donanıma sahip ameliyathanesinde gerçekleştirilmektedir.
Ameliyatlarda kullanılan cerrahi malzemeler Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından onaylanmıştır.
Özel eğitim gerektiren el cerrahisi, damar ve sinir yaralanmalarının tedavilerinin bu konuda eğitim almış uzmanlar tarafından gerçekleştirilmesi yasal bir zorunluluk olduğundan bu gruptaki bazı hastaların ilk tedavilerinden sonra uygun merkezlere sevkleri yapılmaktadır.